Menu

SIKÇA SORULAN SORULAR

Anadolu Üniversitesi e-Sertifika Programlarına kaydolabilmek için nerden mezun olmam gerekir?

Lise veya Milli eğitim Bakanlığı'nca denk sayılan bir okuldan mezun olmak gerekir.

Programa kabul edilmezsem başvuru sırasında yatırdığım ücreti geri alabilir miyim?

Programa kabul edilmeyen adayların başvuru sırasında yatırdıkları ücret kendilerine iade edilir. Programa kabul edildikten sonra herhangi bir nedenle vazgeçenlerin ödemiş oldukları ücret iade edilmez.

Sertifika programına kaydolduğumda Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin tüm haklarına sahip olabilir miyim?

Sertifika Programlarına kaydolanlar, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yararlandığı askerlik tecili, mediko-sosyal hizmetler, öğrencilik belgesi v.b. haklardan yararlanamazlar.

Aynı anda birden fazla sertifika programına kayıt yaptırabilir miyim?

Sertifika Programlarına kayıtlı bir öğrenci iken, kayıtlı olduğu programdan, başka bir programa başvuranlar, önceki kaydını sildirmek koşuluyla, başvurdukları programa kayıt yaptırabilirler.

Daha önce alıp başardığım derslerden muaf olabilir miyim?

Sertifika Programlarına kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt yaptırdıkları programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Öğrencilere, yükseköğretim kurumlarında (açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakülteler dahil) daha önce okudukları ve başardıkları dersler dolayısıyla hiçbir şekilde muafiyet tanınmaz.

Sertifika Programındaki derslere nasıl çalışacağım?

e-Sertifika programına kayıt yaptırdıktan sonra 12 haftalık bir ders çalışma süresi bulunmaktadır. Her hafta her dersten 1-2 üniteyi çalışarak bu süreyi değerlendirmelisiniz. Bir öğretim haftasında önce ders kitabından ilgili üniteyi not alarak okumalı, ardından e-Televizyon hizmetinden yararlanarak eğer varsa ilgili ünitenin televizyon programını izlemelisiniz. Bu ön hazırlıklardan sonra o üniteye ait varsa e-Ders yoksa e-Alıştırma dersini izleyerek çok sayıda çözümlü alıştırma sorusunu incelemeli ve bilgilerinizi pekiştirmelisiniz. Üniteye ait anlamadığınız konular varsa e-Danışmanlıkhizmeti yardımıyla akademik danışmanınıza soru sorabilirsiniz. Sınav tarihi yaklaştığında e-Sınav uygulamasına girerek deneme sınavları gerçekleştirmeli ve yetersiz olduğunuz ünitelere geri dönerek tekrar çalışmalısınız.

Kişisel sayfama nasıl erişirim?

Ana sayfada yer alan Derse Giriş menüsüne tıklayarak kullanıcı adı (T.C. Kimlik Numaranız) ve parola tanımlaması yaptıktan sonra oturum açtığınızda kişisel sayfanıza erişebilirsiniz.

Kişisel sayfamda neler bulunur?

Kişisel sayfanızda kayıtlı olduğunuz e-Sertifika Programının içerdiği dersler listelenmektedir. Ders seçimi yaparak ilgili dersin e-öğrenme hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Sorun yaşadığımda nasıl destek alırım?

Teknik konularda destek almak için e-Destek hizmetinden yararlanabilirsiniz. e-Sertifika programları ile ilgili bilgi almak için esertifika@anadolu.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. 


Derslerle ilgili soruları kime sorabilirim?

Kişisel sayfanızda kayıtlı olduğunuz e-Sertifika Programının içerdiği dersler listelenmektedir. Ders seçimi yaparak ilgili dersin e-öğrenme hizmetlerine ulaşabilirsiniz. e-Danışmanlık hizmetini kullanarak dersin akademik danışmanına dersle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Kitapları nasıl teslim alacağım?

Kayıtlar tamamlandıktan bir hafta sonra eğitim malzemeleriniz adresinize posta yoluyla gönderilecektir.

Oturum açma parolamı nasıl alacağım?

nternet başvurusu yaptıktan sonra parolanız belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

Pdf formatındaki başvuru formunuzu tekrar görüntülemek, e-Sertifika Programları Portalında oturum açmak ve e-öğrenme hizmetlerine erişmek, sınava giriş belgenizi ve sınav sonucunuzu görmek için size gönderilen parolayı kullanabilirsiniz. Parolanızı unuttuğunuz takdirde aynı adresinize e-posta ile bildirilecektir.

Katıldığım programda yer alan derslerden her öğretim döneminde kaç sınava gireceğim?

Programda yer alan derslerden her öğretim döneminde bir kez dönem sonu sınavı yapılır.

Bir dersten başarılı olabilmem için sınavından kaç almam gerekir?

Sınavlarda değerlendirme yüz (100) tam not üzerinden yapılır. Her ders için başarı notu dönem sonu sınavı notudur. Bir dersten başarılı sayılabilmek için başarı notunun en az elli (50) olması gerekir. Başarı notu küsurlu çıkarsa en yakın tam sayıya yuvarlanır.

Herhangi bir mazeretim nedeni ile sınava giremezsem telafi sınavı olabilir miyim?

Her ne sebep ve mazeretle olursa olsun, sınavlara katılamayan öğrenciler için telafi sınavı açılmaz.

Sertifika programını tamamladığım zaman herhangi bir belge alacak mıyım?

Bir sertifika programını tamamlayıp, derslerin tümünden başarılı olan öğrencilere, ilgili programa ait "T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA BELGESİ " verilir.

Türkiye'de verilen e-Sertifika Programları ile Batı Avrupa'da verilen e-Sertifika Programları arasında fark var mıdır?

Türkiye'de verilen e-Sertifika Programları ile Batı Avrupa'da verilen e-Sertifika Programları arasında içerik olarak fark yoktur. Batı Avrupa e-Sertifika Programları orada ikamet eden öğrenciler için hazırlanmıştır. Sınav döneminde Türkiye'de bulunacak öğrencilerin Türkiye'de verilen e-Sertifika Programlarına kayıt yaptırmasında sakınca yoktur.